przejdź do zawartości


Dzień Europy

9 maja Dzień Europy
Parada Schumana oraz wydarzenia towarzyszące
Spotkania europejskie, Centrum Informacji Europejskiej MSZ 
Europa obchodzi swoje święto

fot.Mariusz Cieszewski

 ***

9 maja we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Europy. Mottem tegorocznych obchodów Dnia Europy był Europejski Rok Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010.

9 maja 1950 roku Robert Schuman, minister spraw zagranicznych Francji przedstawił propozycję takiej organizacji Europy, która zapobiegłaby w przyszłości konfliktom pomiędzy krajami europejskimi.

Przewidywała ona utworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej zarządzającej zasobami naturalnymi, będącymi podstawą potęgi militarnej – węglem i stalą. Ta propozycja, napisana wspólnie z Jeanem Monnet, doradcą i przyjacielem Schumana, znana jest pod nazwą "Deklaracji Schumana" (tekst Deklaracji Schumana), a dzień jej ogłoszenia uznawany jest za dzień narodzin Wspólnoty Europejskiej.

Podczas Rady Europejskiej w Mediolanie w 1985 szefowie państw i rządów postanowili, że 9 maja będzie obchodzony jako „Dzień Europy” we wszystkich krajach Wspólnoty.

"Święto Europy" jest dniem wolnym od pracy w instytucjach europejskich. Parady i imprezy mające na celu przybliżenie tematyki europejskiej obywatelom odbywają się na ogół w najbliższą sobotę.

Zobacz także:
Symbole UE, serwis Europa
UE w pigułce, serwis Polska w UE

*** 

Parada Schumana

Z okazji Dnia Europy, Polska Fundacja im. Roberta Schumana zaprosiła do udziału w Paradzie Schumana, która stanowiła Dzień Urodzin Europy, i wydarzeniach towarzyszących (Miasteczko Europejskie czyli Europa w sercu stolicy, sobota 8 maja, Warszawa, ul. Nowy Świat oraz XVII Polskie Spotkania Europejskie).

Galeria Parady Shumana, serwis PolskawUE
Zobacz galerie zdjęć z wydarzeń, portal Polskiej Fundacji im. Roberta Shumana

***

Centrum Informacji Europejskiej

Spotkania europejskie z okazji Dnia Europy, organizowane w siedzibie Centrum Informacji Europejskiej MSZ 

W związku z corocznymi spotkaniami europejskimi organizowanymi w dniu 8 maja br. z okazji Dnia Europy w siedzibie Centrum Informacji Europejskiej MSZ odbyły się następujące seminaria:

  • godz. 10.00 – seminarium Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Spotkanie poświęcone zostało zasadom, organizacji i zadaniom Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, a także jej roli w procesie kreowania polityki europejskiej. Seminarium poprowadził Aureliusz Wlaź (Departament Informacji Europejskiej MSZ); 
  • godz. 14.30 – seminarium Unia Europejska po wejściu w życie Traktatu z Lizbony. Zakres tematyczny spotkania dotyczył genezy Traktatu z Lizbony, jego uwarunkowań polityczno-prawnych, struktury, najważniejszych celów i postanowień. Seminarium poprowadził Aleksander Parzych (Departament Informacji Europejskiej MSZ).

***

Imprezy w Dniu Europy doskonałą okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem i działalnością Unii, serwis Komisji Europejskiej
Święto Europy w BrukseliImprezy 9 maja w Europie

Ostatnia modyfikacja strony: 2010.05.11, 14:26.